June 13, 2024

Jak wybrać projektanta wnętrz lub renowatora

Jakie typy profesjonalnych projektantów wnętrz są dostępne?

Czy słyszałeś o remontach wnętrz? Ci profesjonalni dekoratorzy wnętrz przekształcą Twój dom, korzystając z rzeczy, które zgromadziłeś przez lata. Efektem końcowym jest zrównoważona, harmonijna przestrzeń, która odzwierciedla osobowość ludzi, którzy z niej korzystają. Wielu projektantów wnętrz dodało tę usługę do swojego repertuaru. Alternatywnymi określeniami dla profesjonalnych projektowanie wnętrz online specjalizujących się w renowacji wnętrz są redesignerzy wnętrz, aranżatorzy wnętrz, styliści wnętrz, jednodniowi dekoratorzy, koordynatorzy wizualni lub uszlachetniacze wnętrz.

Kim jest Certyfikowany Projektant Wnętrz?

Certyfikowany projektant wnętrz to kompetentny profesjonalista w dziedzinie projektowania, który ma kwalifikacje do projektowania, przygotowywania i przedkładania wszelkiego rodzaju niekonstrukcyjnych, niesejsmicznych planów i specyfikacji konstrukcji wnętrz do lokalnych wydziałów budowlanych. Certyfikowani projektanci wnętrz wykazali poprzez wykształcenie, doświadczenie i egzaminy swoją wiedzę na temat Jednolitego Kodeksu Budowlanego w odniesieniu do planowania przestrzeni, bezpieczeństwa życia, palności i kwestii dostępu dla osób niepełnosprawnych. Większość projektantów wnętrz ma minimum czteroletnie wykształcenie. Wielu z nich ma tytuł magistra projektowania wnętrz lub inne dodatkowe wykształcenie w zakresie architektury lub projektowania wnętrz. Projektanci wnętrz, którzy mają wieloletnie doświadczenie, mogą nie mieć tytułu licencjata z projektowania wnętrz, ale zwykle są dobrze wykształceni i mają wieloletnie doświadczenie. Wszyscy wykwalifikowani projektanci wnętrz wskażą, że zdali egzamin NCIDQ (National Council for Interior Design Certification) i/lub są zarejestrowani/certyfikowani/licencjonowani w swoim stanie.

W jaki sposób dekoratorzy wnętrz pobierają opłaty za swoje usługi?

Zryczałtowana opłata za projekt: Klient płaci stałą opłatę za usługi profesjonalnego projektanta wnętrz na podstawie planu projektu, wymaganego czasu i zakresu usług.

Stawka godzinowa: Dekorator wnętrz nalicza wynegocjowaną stawkę za godzinę.

Metoda Cost Plus: Profesjonalni projektanci wnętrz pobierają określony procent od wszystkich zakupionych towarów i świadczonych usług handlowców.

Metoda mieszana: Klient płaci zarówno ustalony procent od zakupów, jak i podstawową opłatę projektową za stawkę godzinową.

Na stopę kwadratową: Ta metoda jest stosowana zwłaszcza w nowych konstrukcjach.

O co zapytać na pierwszym spotkaniu:

o Poproś o pokazanie portfolio projektanta wnętrz, ale pamiętaj, że projekty odzwierciedlają gusta innych osób, niekoniecznie dekoratora wnętrz i być może nie Twoje.

o Zapytaj, nad jakimi rozmiarami projektów pracował projektant wnętrz, gdzie i jaki był przedział budżetowy.

o Zapytaj, w jaki sposób zostanie wykorzystany ustalony budżet i jakiego rodzaju harmonogramy płatności wymaga dekorator wnętrz.

o Zapytaj o rodzaje usług, które może świadczyć projektant.

o Poproś o listę referencji.

O co możesz zostać zapytany na pierwszym spotkaniu:

Do pierwszego spotkania z profesjonalnym projektantem wnętrz dobrze jest przygotować się, tworząc własny folder z wycinkami z czasopism, katalogów i książek z pomysłami projektowymi, które Ci się podobają.

Możesz również zostać poproszony o niektóre lub wszystkie z następujących pytań:

o Dla kogo projektowana jest przestrzeń?

o Jakie działania będą miały miejsce w przestrzeni?

o Jak długo planujesz zajmować miejsce?

o Jakie są ramy czasowe na ukończenie projektu?

o Jaki masz budżet?

o Przeprowadzasz się lub przeprowadzasz przebudowę?

o Jaki obraz chcesz wyświetlić?

o Jakie kolory, style i efekty lubisz?

o Jakie są Twoje cele i potrzeby związane ze stylem życia?

o Jaka jest przybliżona powierzchnia do zaprojektowania?

Jeśli profesjonalny projektant wnętrz lub ktokolwiek inny mówi ci, że proces jest łatwy, bezstresowy i zakończy się w ciągu dwóch tygodni, to albo kłamie, albo jest głupi. Nie zatrudniaj tej osoby.